För första gången sedan invasionen av Ukraina väljer Ryssland bort den tunga militärshowen i Moskva. Beskedet sticker ut efter år av pampiga uppvisningar.
Ryssland kommer i år inte att visa upp några stridsvagnar i Moskva i samband med den stora militärparaden. Det är första gången sedan storinvasionen av Ukraina som den typen av tung militär utrustning uteblir från huvudstadens parad.
Beskedet markerar en tydlig förändring jämfört med tidigare år, då paraden på Röda torget ofta använts för att demonstrera militär styrka inför både den egna befolkningen och omvärlden. I år blir det alltså en mer nedtonad uppvisning.
Att stridsvagnarna saknas väcker uppmärksamhet, inte minst eftersom paraden länge varit ett av Rysslands mest symboltyngda propagandainslag. Vad beslutet säger om läget bakom kulisserna är oklart, men det är ett ovanligt avsteg från den bild Kreml brukar vilja förmedla.
För första gången sedan invasionen av Ukraina blir det alltså ingen tung pansarshow i Moskva.