Frankrikes president Emmanuel Macron vill se en snabb lösning på konflikten och uppmanar både USA och Iran att släppa blockaden.
Frankrikes president Emmanuel Macron går nu ut med en tydlig uppmaning: både USA och Iran måste häva sina blockader. Enligt Macron krävs det att alla parter tar ansvar för att minska spänningarna och öppna för en diplomatisk lösning.
Uttalandet kommer i ett läge där konflikten mellan länderna fortsätter att skapa oro på den internationella arenan. Macron betonar att läget inte kan lösas genom fortsatt låsning, utan att dialog och eftergifter behövs från båda håll.
Presidentens besked ses som ett försök att pressa fram rörelse i en fastlåst situation där konsekvenserna riskerar att bli långtgående. Han markerar samtidigt att ansvaret inte ligger på en enskild part, utan att båda sidor måste bidra för att bryta dödläget.
Macrons utspel understryker hur känsligt läget är och hur viktigt det är med diplomatiska initiativ för att undvika en fortsatt upptrappning.