Minst 69 personer har dödats i en attack i den oroliga nordöstra delen av Kongo-Kinshasa, enligt uppgifter från lokala källor.
Minst 69 människor har dödats i en attack i nordöstra Kongo-Kinshasa, uppger lokala källor. Våldet ska ha inträffat i en redan hårt drabbad del av landet där flera väpnade grupper länge har skapat oro och osäkerhet.
Uppgifterna om dödstalet kommer från området och läget beskrivs som mycket allvarligt. Exakt vad som ligger bakom attacken är ännu inte klarlagt, men händelsen är ytterligare ett slag mot en region som länge präglats av konflikter, övergrepp och humanitär kris.
Kongo-Kinshasa har under lång tid kämpat med instabilitet i östra delarna av landet, där civila ofta hamnar i skottlinjen när olika grupper gör upp om kontroll och inflytande. Den senaste attacken väcker nu ny oro för säkerhetsläget i området.