FBI hittade 30 vapen hos moskéskyttarna

Två tonåringar misstänks för dödsskjutningen vid en moské i San Diego. Nu avslöjar FBI att de hade ett stort vapenlager.

FBI har hittat omkring 30 vapen hos de två tonåringar som misstänks ha skjutit ihjäl tre personer vid en moské i San Diego. Enligt uppgifterna träffades de misstänkta innan dådet, och utredningen pekar nu mot att de hade tillgång till ett omfattande vapeninnehav.

Händelsen har väckt starka reaktioner i USA och utredarna arbetar vidare med att kartlägga motiv, planering och hur vapnen kom i deras ägo. Myndigheterna har ännu inte gått ut med alla detaljer kring utredningen, men fyndet av de många vapnen ses som en central del i fallet.

De två tonåringarna är misstänkta för att ha skjutit ihjäl tre personer vid moskén, och fallet utreds nu som ett mycket allvarligt våldsdåd. FBI:s uppgifter om vapnen ger ny tyngd åt misstankarna och kan bli avgörande för den fortsatta rättsprocessen.

Läs mer