Italienaren som får plats i nästa Artemis-resa

Nasa har presenterat besättningen till nästa stora färd i Artemisprogrammet – och en italienare finns med bland astronauterna.

USA:s rymdstyrelse Nasa har nu offentliggjort vilka astronauter som ska ingå i nästa resa inom Artemisprogrammet. Bland namnen finns en italienare, vilket gör uppdraget extra uppmärksammat internationellt.

Artemis är Nasas satsning på att återvända till månen med bemannade färder, och varje ny besättning väcker stort intresse världen över. Presentationen markerar ännu ett steg i det ambitiösa program som ska bana väg för framtida månresor.

För travintresserade läsare är det kanske inte en nyhet från banan – men det är ändå en tydlig påminnelse om hur stora internationella satsningar ofta samlar profiler från flera länder, precis som de största loppen gör i travets värld.

Läs mer