René Redzepi erkänner: ”Jag har varit en idiot”

Den danske stjärnkocken René Redzepi går till hårt angrepp mot sig själv efter nya uppgifter om hans beteende.

Den tidigare hyllade danske stjärnkocken René Redzepi medger att han har betett sig illa, men vill inte gå med på hela bilden som nu målas upp av honom.

I en ny intervju beskriver han sig själv som en person som gjort fel och säger att han ”har varit en idiot”. Samtidigt markerar han mot delar av kritiken och menar att allt inte stämmer.

Redzepi har länge varit en av Nordens mest uppmärksammade profiler inom restaurangvärlden, men den senaste tiden har hans namn återigen hamnat i fokus av helt andra skäl.

Uttalandet väcker nu stor uppmärksamhet i Danmark och i den internationella krogvärlden, där Redzepi är ett av de mest kända namnen.

Läs mer