Polisen tror inte att fler personer är inblandade efter attacken mot två flickor utanför Alvesta. Utredningen fortsätter nu med fullt fokus på händelsen.
Polisen söker inte efter någon ytterligare gärningsperson efter dådet mot två flickor utanför Alvesta. Enligt uppgifter från utredningen bedöms händelsen inte ha koppling till fler misstänkta, och arbetet fortsätter nu med att klarlägga exakt vad som har hänt.
Det var under fredagen som larmet kom om attacken, som väckt starka reaktioner i området. Polisen har varit återhållsam med detaljer, men bekräftar att undersökningen pågår och att man arbetar vidare med förhör och teknisk bevisning.
För de inblandade och deras anhöriga är det en fortsatt tung situation, samtidigt som polisen nu försöker få en så tydlig bild som möjligt av förloppet. Någon jakt på fler misstänkta personer är alltså inte aktuell.