Tusentals i protest mot Kushners hotellplaner i Tirana

Missnöjet växer i Albanien. Tusentals demonstranter gick ut på gatorna i Tirana för att protestera mot ett omstritt hotellprojekt kopplat till Jared Kushner.

Tusentals människor marscherade genom Albaniens huvudstad Tirana på lördagen i en protest mot ett planerat hotellprojekt som kopplas till Jared Kushner, tidigare rådgivare till Donald Trump.

Demonstrationen riktade kritik mot hur projektet drivs och väckte starka reaktioner i landet. Enligt uppgifterna handlar missnöjet om både markfrågor och den politiska laddning som omger satsningen.

Protesterna i Tirana visar att frågan har blivit större än bara ett byggprojekt. För många handlar det om inflytande, transparens och vem som egentligen tjänar på affären.

Det omstridda hotellbygget fortsätter därmed att skapa debatt i Albanien, samtidigt som motståndet mot Kushners planer nu har tagit sig ut på gatorna.

Läs mer