Högerkandidaten Abelardo de la Espriella säger sig ha vunnit valet i Colombia – ett besked som snabbt väcker uppmärksamhet långt utanför landets gränser.
Abelardo de la Espriella, som beskrivs som Donald Trumps favorit, har utropat sig till segrare i valet i Colombia. Beskedet kommer efter en intensiv valrörelse där den högerorienterade kandidaten har varit en av de mest omtalade profilerna.
Valet i Colombia har följts med stort intresse, inte minst eftersom de la Espriella har profilerat sig som en tydlig högerkandidat med starka politiska markeringar. Att han nu säger sig ha vunnit valet innebär ett möjligt maktskifte som kan få betydelse både nationellt och internationellt.
Det återstår samtidigt att se hur det slutliga valresultatet ser ut och om hans segerbesked står sig fullt ut. Men redan nu är det klart att Abelardo de la Espriella har satt avtryck i ett val som väckt stor uppmärksamhet.