Två knölvalar har gjort en resa som få djur kan mäta sig med. Nu visar ny forskning att de tog sig över enorma avstånd mellan världshaven.
Två knölvalar har visat att de enorma havsdjuren kan ta sig längre än man tidigare trott. Enligt ny forskning har de simmat en sträcka som motsvarar nästan halva jordens omkrets – en resa som sätter nytt ljus på artens förmåga att förflytta sig över stora delar av planeten.
Studien visar att valarna rörde sig mellan olika havsområden på ett sätt som överraskat forskarna. Det handlar om en extrem långdistansresa som understryker hur starkt knölvalar kan påverkas av föda, vandringsmönster och havsmiljöer.
Upptäckten är viktig för förståelsen av hur stora marina djur använder världshaven och hur deras rörelser kan förändras över tid. För forskarna är det också ännu ett bevis på att havens jättar fortfarande kan bjuda på överraskningar.