Delar av USA:s försvarshögkvarter tömdes hastigt efter ett larm om farliga ämnen – men snart kom beskedet att det rörde sig om ett falsklarm.
Delar av Pentagon i Washington evakuerades på torsdagen efter ett larm om misstänkta farliga ämnen. Säkerhetsinsatsen satte snabbt igång och delar av byggnaden tömdes medan myndigheterna undersökte situationen.
Kort därefter stod det klart att larmet inte hade någon verklig grund. Det hela visade sig vara ett falsklarm, och någon fara för personalen bedömdes inte föreligga.
Händelsen skapade ändå stor uppmärksamhet, inte minst eftersom Pentagon är en av USA:s mest bevakade och säkerhetsklassade byggnader. Evakueringen visar hur snabbt säkerhetsrutinerna slår till när ett larm kommer in – även när det senare visar sig vara felaktigt.