Nu vill Liberalerna rucka på en av svensk politikens mest laddade frågor – och öppna för att licensbutiker ska få sälja öl, vin och cider.
Liberalerna vill att licensbutiker ska få sälja öl, vin och cider, enligt uppgifter som Expressen rapporterar. Förslaget innebär ett tydligt steg bort från dagens ordning, där Systembolaget har ensamrätt på försäljning av starkare alkoholdrycker.
Frågan är politiskt känslig och lär väcka debatt direkt. Förespråkarna ser en modernisering av svensk alkoholpolitik, medan kritikerna varnar för ökade risker och ett svagare skydd för folkhälsan.
För travpubliken är det här en nyhet som ligger långt från banan – men den berör ändå en bred samhällsfråga som ofta får stort genomslag även i sportens vardag. Nu väntar fortsatt diskussion om hur långt förändringen kan gå och om förslaget får politiskt stöd.