Ett oväntat fynd har väckt stor uppmärksamhet utanför Norrköping. Två halsringar från bronsåldern har hittats – något arkeologerna inte alls hade räknat med.
Två halsringar från bronsåldern har hittats utanför Norrköping, och fyndet beskrivs som både ovanligt och oväntat. Arkeologerna trodde inte att något av den här typen skulle dyka upp på platsen.
Det handlar om föremål som bedöms vara omkring 2 500 år gamla. Halsringarna ger en ny inblick i hur människor levde och bar smycken under bronsåldern, och fyndet kan få betydelse för fortsatt forskning i området.
Enligt uppgifterna väckte upptäckten stor förvåning på plats. Sådana här fynd är sällsynta, och därför ses de som extra värdefulla för att förstå både hantverk och kultur under forntiden.
Nu väntar vidare undersökningar av halsringarna och platsen där de hittades.