Pakistan hoppas på nya fredssamtal snart

Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif vill snabbt få igång en ny omgång samtal – i hopp om att dämpa den långvariga konflikten.

Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif säger att han hoppas kunna stå värd för nya fredssamtal inom kort. Uttalandet kommer i ett läge där spänningarna i regionen fortsatt är höga och där varje öppning för dialog väcker stort intresse.

Enligt Sharif är målet att skapa förutsättningar för en ny samtalsrunda som kan bidra till att minska motsättningarna och bana väg för en mer stabil utveckling. Några detaljer om tidpunkt eller vilka parter som ska delta har inte offentliggjorts.

Beskedet ses som ett försök att hålla dörren öppen för diplomati, samtidigt som läget fortfarande är osäkert. För Pakistan är frågan politiskt känslig och följs noga både inom landet och internationellt.

Läs mer