Säpo i blåsväder efter avslöjande om säkerheten kring Kristersson

Ett uppmärksammat Aftonbladet-reportage har lett till ny kritik mot Säpo. Nu ifrågasätts säkerheten runt statsminister Ulf Kristersson.

Kritiken mot Säpo växer efter Aftonbladets avslöjande om säkerheten kring statsminister Ulf Kristersson. I ett uppmärksammat reportage har tidningen visat hur en wallraffande reporter kunnat komma nära den skyddade miljön, något som väckt frågor om hur väl säkerhetsarbetet egentligen fungerar.

Enligt uppgifterna handlar det om brister som nu får både politiker och säkerhetskunniga att reagera. Säpo har ansvar för att skydda landets högsta företrädare, och när skyddet ifrågasätts blir konsekvenserna snabbt stora – både för förtroendet och för den praktiska säkerheten.

Avslöjandet har satt press på myndigheten att förklara hur en sådan situation kunnat uppstå. Samtidigt väntas granskningen fortsätta, eftersom frågan om säkerheten runt statsministern är av högsta nationella betydelse.

Läs mer