Stubb avfärdar larmet om rysk Nato-provokation

Finlands president Alexander Stubb tonar ned oron för att Ryssland skulle vilja testa Natos artikel 5 – och skickar samtidigt en tydlig signal om läget i Europa.

Finlands president Alexander Stubb delar inte bilden av att Ryssland står redo att pröva Natos försvarsgaranti genom en direkt attack mot alliansen.

I stället avfärdar han de mest alarmistiska varningarna och menar att fokus bör ligga på att hålla huvudet kallt, stärka avskräckningen och fortsätta stödet till Ukraina.

Uttalandet kommer i ett läge där säkerhetsläget i Europa fortsatt är spänt, men där Stubb alltså inte ser några tydliga tecken på att Moskva skulle vilja utmana Nato på det sätt som vissa bedömare varnat för.

Hans besked lär få stor uppmärksamhet i den säkerhetspolitiska debatten – inte minst eftersom Finland nu är en del av Nato och presidentens ord väger tungt i frågor som rör Ryssland och alliansens framtida hållning.

Läs mer