Trump vill bredda Abrahamavtalen i nytt Iran-spår

Donald Trump vill se att flera muslimska länder ansluter till Abrahamavtalen – som en del av ett möjligt fredsupplägg med Iran.

Donald Trump vill att Abrahamavtalen ska utvidgas till att omfatta fler muslimska länder. Enligt uppgifterna kopplar han frågan till ett möjligt fredsavtal med Iran, där nya diplomatiska steg skulle kunna bli en del av en större uppgörelse.

Abrahamavtalen, som redan har normaliserat relationerna mellan Israel och flera arabländer, har varit en av Trumps tydligaste utrikespolitiska profileringsfrågor. Nu vill han alltså se att fler länder ansluter – i ett läge där Mellanöstern åter är hårt pressat av konflikter och spänningar.

Förslaget markerar att Trump vill återuppliva och bygga vidare på den linje han själv drev under sin tid som president. Samtidigt väcker kopplingen till Iran frågor om hur ett sådant upplägg skulle kunna se ut i praktiken och vilka länder som i så fall kan bli aktuella.

Det är ännu oklart hur långt planerna har kommit, men uttalandet visar att Trump vill sätta utrikespolitiken högt på agendan inför nästa fas.

Läs mer