Utredare vill slopa ensamrum i häktet

Ett nytt förslag kan rita om vardagen för häktade i Sverige. Regeringens utredare vill ta bort rätten till eget rum.

Regeringens utredare föreslår att häktade inte längre ska ha rätt till ett eget rum. I stället ska fler kunna dela boende under häktningstiden.

Förslaget är en del av en större översyn av reglerna i häkten och syftar enligt utredningen till att förändra hur platserna används. I dag har häktade i normalfallet rätt till ett eget rum, men den ordningen kan alltså vara på väg att ändras.

Bakgrunden till förslaget är att häktesplatserna är hårt belastade och att systemet behöver anpassas. Utredaren vill nu att regeringen går vidare med en modell där ensamrum inte längre är en självklar rättighet.

Om förslaget blir verklighet väntar en tydlig förändring för många häktade, samtidigt som frågan lär väcka debatt om både säkerhet, integritet och villkoren i svensk kriminalvård.

Läs mer