Oppositionen vill ha dialog – men från maktens håll kommer ett tydligt nej. Nu hårdnar tonläget i Venezuela.
Venezuelas opposition, med fredspristagaren María Corina Machado i spetsen, har efterfrågat samtal med landets styre. Men regeringssidan markerar nu att någon dialog inte är aktuell.
Beslutet spär på den redan djupa politiska låsningen i landet, där motsättningarna mellan regimen och oppositionen länge varit hårda. För oppositionen ses samtal som en möjlig väg framåt i ett läge där det politiska läget fortsatt är spänt.
Att styret nu avvisar dialogen innebär att konflikten mellan parterna riskerar att fortsätta utan någon tydlig öppning. För Venezuela, som präglas av både politisk oro och ekonomiska problem, är beskedet ännu ett tecken på att vägen mot en lösning är lång.
María Corina Machado har under lång tid varit en av de mest profilerade oppositionsrösterna i landet, och hennes roll gör frågan om dialog extra laddad. Men från regeringshåll finns alltså inget intresse av att sätta sig vid förhandlingsbordet just nu.