Pakistan: Iran och USA nära fredsavtal

Ett nytt genombrott i de känsliga förhandlingarna uppges vara nära. Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif säger att Iran och USA är överens om det tänkta avtalet.

Iran och USA ska enligt Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif ha nått en överenskommelse om det tänkta fredsavtalet. Uppgiften kommer i ett läge där diplomatiska kontakter pågår intensivt bakom kulisserna.

Det är fortfarande oklart exakt vad avtalet innehåller och när ett formellt besked kan komma. Men signalerna beskrivs som ett viktigt steg framåt i en process som länge varit låst.

Pakistan lyfts nu fram som en av aktörerna som följt utvecklingen nära. Om uppgifterna stämmer kan det öppna för nya samtal och minska spänningarna mellan de två länderna.

Läs mer